Ferie zimowe 2015 [aktualizacja]

Ferie zimowe w woj. lubelskim przypadają w tym roku w dniach 2-15 lutego. Chcemy w tym czasie zapewnić dzieciom z Żurawnicy atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu.

Dyrekcja Zespołu Szkół w Zwierzyńcu zapewni nam dyżur nauczycielski w szkole w Żurawnicy. Mamy zapewnione bardzo konkretne wsparcie Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Zwierzyńcu, które pozwoli na organizację różnorodnych, profesjonalnie prowadzonych zajęć. Mamy też grupę rodziców, która koordynuje projekt i angażuje swój czas i energię, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik. Zapowiadają się naprawdę ciekawe ferie!

Jak to wyglądało zazwyczaj…

Wszyscy dobrze znamy potrzeby naszych dzieci i chcielibyśmy, żeby dni wolne od szkoły spędzały w sposób kreatywny. Większość dzieci z Żurawnicy nie ma jednak możliwości korzystania z wartościowej oferty kulturalno-rekreacyjnej, a trudna sytuacja finansowa nie pozwala rodzicom na wysłanie dzieci na zimowiska. A jeśli pogoda nie dopisze, to ferie sprowadzają się do długich godzin spędzonych przed komputerem lub telewizorem. Wiemy, że nie tak to powinno wyglądać…

W tym roku postanowiliśmy to zmienić!

Mamy do dyspozycji grupę aktywnych osób, które chętnie zaangażują swój czas i pracę. Chcemy, aby tegoroczne ferie były spędzone przez dzieci kreatywnie, w gronie rówieśników. Chcemy umożliwić im rozwijanie swoich pasji i talentów oraz zapewnić dużo dobrej zabawy.

Aby zrealizować ten cel, Fundacja Sosenka nawiązała współpracę z Centrum Kultury i Biblioteką Publiczną w Zwierzyńcu. Dzięki otwartości i zaangażowaniu Pani Dyrektor Edyty Sadło, oferta Centrum Kultury może być realizowana w czasie ferii także u nas!

Wstępne propozycje programu ferii

Początkowo chcieliśmy organizować ferie w remizie OSP. Dyrektor Zespołu Szkół w Zwierzyńcu zaproponował jednak, żeby w tym celu wykorzystać budynek szkoły. Propozycja ta niezwykle nas ucieszyła, bo dzięki temu cała organizacja będzie dużo prostsza. Ponadto, dyrekcja zapewni na ten czas dyżur nauczycielski. Bardzo dziękujemy za wsparcie!

Ponieważ Punkt Przedszkolny w Żurawnicy będzie przez ferie pracował normalnie (w godz. 8.00-13.00), zajęcia będą kierowane do dzieci w wieku 6-15 lat (szkoła podstawowa i gimnazjum). Dzieci i młodzież zostaną podzielone na grupy, zależnie od zapotrzebowania, tak aby miały zajęcia dopasowane do swoich zainteresowań. Wstępnie ustaliliśmy, że zajęcia będą się odbywać w godzinach 10.00-13.00.

Każdy dzień tygodnia będzie poświęcony innym rodzajom aktywności. Korzystając z zasobów miejscowych oraz Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Zwierzyńcu, jesteśmy w stanie zorganizować zajęcia:

 • muzyczne i taneczne,
 • plastyczne,
 • czytelnicze,
 • dzień gier planszowych,
 • projekcje filmów na dużym ekranie,
 • różne gry i zabawy.

Zajęcia podczas ferii będą całkowicie bezpłatne dla uczestników.

Aby ta inicjatywa mogła być zrealizowana, potrzeba oczywiście zaangażowania mieszkańców Żurawnicy. Przy budowie placu zabaw pokazaliśmy, że potrafimy się zmobilizować. Zróbmy to i teraz, a nasze dzieci będą miały niezapomniane ferie!

Co już mamy?

 1. Mamy do dyspozycji lokal w szkole oraz zapewniony dyżur nauczycielski.
 2. Mamy grupę aktywnych osób, które koordynują projekt i chcą zaangażować swój czas i pracę.
 3. Mamy wsparcie Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Zwierzyńcu, które będzie obejmować:
 • pomoc merytoryczną w stworzeniu atrakcyjnego planu zajęć i zabaw dla dzieci,
 • aktywny udział instruktorów, którzy profesjonalnie poprowadzą zajęcia w blokach tematycznych,
 • użyczenie niezbędnego sprzętu, pomocy dydaktycznych oraz dostarczenie części materiałów.

Czego jeszcze potrzebujemy?

Jeszcze więcej osób chętnych do pomocy. Chcemy, aby ferie były naszym wspólnym dziełem. W trakcie zajęć chcemy zapewnić dzieciom i instruktorom drobny poczęstunek i ciepłe napoje. Ponadto, chcemy zorganizować zabawę choinkową, na którą moglibyśmy zaprosić wszystkie dzieci z Żurawnicy.

Jak możesz pomóc?

Bardzo liczymy na pomoc kobiet działających w Kole Gospodyń Wiejskich oraz innych kobiet, które chciałyby się zaangażować w przygotowywanie poczęstunku. Na pomoc mężczyzn liczymy przede wszystkim przy odśnieżaniu (o ile będzie taka potrzeba). Ponadto, zachęcamy wszystkich do pomocy przy organizacji zajęć – na pewno są wśród nas osoby, które mogłyby podzielić się swoją pasją, pokazać coś, co zainteresuje dzieci i młodzież.

Każdy mieszkaniec może się włączyć i tworzyć z nami ten projekt. Jeśli ktoś nie może zaoferować swojego czasu i pracy, a podoba mu się ta inicjatywa, może się zaangażować finansowo i wesprzeć nas dowolną kwotą, którą przeznaczymy na zakup materiałów i pokrycie innych niezbędnych kosztów.

Darowiznę można przekazać bezpośrednio na rachunek bankowy Fundacji Sosenka.

Jesteśmy przekonani, że ta inicjatywa przyniesie wiele pożytku i radości naszym dzieciom. W znacznym stopniu odciąży także rodziców i dziadków. A przede wszystkim – wniesie w naszą wiejską społeczność dużo pozytywnej energii, tak potrzebnej w mroźne, zimowe dni!

Z kim się kontaktować?

Wszelkie pomysły i sugestie można kierować bezpośrednio do koordynatora projektu (Ewa Bartnik, e-mail: biuro@fundacja-sosenka.pl) albo do Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Zwierzyńcu, ul. Słowackiego 2. Program ferii jest dopiero tworzony i jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje ze strony dzieci, młodzieży i rodziców. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się w jakikolwiek sposób włączyć w realizację tego projektu.